Genel anlamda organ naklinin caiz olduğuna inanan biri olarak üreme ve cinsel organlar hakkında şüphelerin varlığı normaldir kanaatindeyim... Son günlerde tartışılmaya başlanan rahim nakli ve nakledilen rahimle doğurma konusunda cevaz ya da hüküm nedir?

Tarih: 13 Ocak 2012

CEVAP:

Son günlerde basında çıkan haber, kadavradan yapılan rahim nakliyle ilgilidir. İşin uzmanları ile yaptığımız istişareler sonucunda, rahmin, babanın spermi ile annenin yumurtası sonucu oluşan zigotun gelişimi için ortam sağlayan bir yatak rolü gördüğü, rahim yatağı ile herhangi bir genetik geçişin mümkün olmadığına kanaat getirilmiş ve böylesi bir naklin dinen bir sakıncası olmadığı düşünülmüştür. Bununla birlikte, yumurta nakli gibi doğrudan genetik geçişlilik sağlayacağı düşünülen işlemlerin caiz olmadığını da söyleyebiliriz.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/organ-nakli-ve-bagisinin-dinimizdeki-yeri-nedir.html