Günümüzde oldukça önemli hale gelen helal gıda araştırmalarını bir Müslüman olarak nasıl değerlendirmemiz gerekir?

Tarih: 28 Mayıs 2011

CEVAP:

“Dindar ve özellikle de Müslüman olan insanlar için gıdaların sağlığa uygun olup olmadığı kadar, dini açıdan helal olup olmadığı da önemlidir. Hatta işin dini boyutu bir adım önde yer alır. Dinin kesin bir dille yasakladığı (haram) bir gıdanın, sağlık yönünden faydasının olup olmamasının bir Müslüman için hiçbir önemi yoktur. İşte bu noktada hangi gıdanın helal, hangisinin haram olduğunun çok iyi bilinmesine ihtiyaç vardır. Çünkü Allah Teâlâ: “Allah’ın size verdiği rızıkların helâl ve temiz olanından yiyin.” (Mâide, 5/88, Nahl, 16/114) buyurarak gıdaların mutlaka “helal” olmasını şart koşmuştur.”

Helal Gıda Araştırmalarının Önemi başlıklı yazımızdan yapılan bu alıntının devamı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/helal-gida-arastirmalari/helal-gida-arastirmalari.html