Çok yemek yemek kalbi karartır diyorlar. Ben zayıflığımdan dolayı bazen çok yemek yeme ihtiyacı duyuyorum. Benim bundan dolayı kalbim kararır mı hocam?

Tarih: 21 Temmuz 2011

CEVAP:

Bazı hadislerde kaçınılması gerektiği söylenen “çok yemek” görecelidir; kişiden kişiye farklılık gösterir. Size göre çok olan bir yemek başkasına göre az olabilir. Peki, kötülenen şey nedir? Kötülenen, doyduktan sonra da yemeye devam etmektir. Bu da israf ve sağlığa zararlı bir durum olduğu için yasaklanmıştır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Yiyin, için ama israf etmeyin.  Allah israf edenleri sevmez.” (A’râf, 7/31)

Bunun içindir ki Peygamberimiz midenin üçte birinin yemekle, üçte birinin su ile doldurulmasını, kalan üçte birinin de rahat nefes alınması için boş bırakılmasını yani tıka basa yemek yenilmemesini öğütlemiştir. İlgili hadis şöyledir:

Mikdâm b. Ma’dikerîb radıyallahu anh’tan rivayete göre, o şöyle demiştir: Resulullah sallallahu aleyhi ve sellemin şöyle buyurduğunu işittim:

“Âdemoğlu midesinden daha kötü bir kap doldurmamıştır. Âdemoğluna kendisini ayakta tutacak kadar yemesi içmesi yeterlidir. Şayet bu miktardan fazla yiyecek ise midesini üç kısma ayırsın; bir kısmını yiyecek, bir kısmını içecek, bir kısmını da nefes almak için.” (Tirmizi, Zühd, 47, İbn Mâce, Et’ime, 50)

Zaten günümüzde uzmanlar tarafından dengeli ve yeterli beslenme konusunda tavsiye edilen de budur.