Evli bir erkek başka bir bayanla birlikte olursa eşiyle olan imam nikâhı bozulur mu, yani düşer mi?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Evli bir erkeğin nikâhsız olarak başka bir kadınla birlikte olması zinadır. Zina da büyük günahlardan biridir. Değil o işi yapmak, ona yaklaşmak bile haram kılınmıştır:

“ Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

Erkek büyük bir günah işlemiştir; ama bu büyük günahın nikâhına bir zararı yoktur. Yaptığı bu kötü işten dolayı tevbe eder, Allah’tan bağışlanma diler, eşi de evliliğe devam etmek isterse yeni bir nikah kıymadan evliliklerine devam ederler.