FETVALAR

SORU:

Sosyal medyada fotoğraf paylaşmanın dinimizce bir sakıncası var mı? Paylaştığımız fotoğraflarda giyimimiz nasıl olmalı?

Tarih: 19 Haziran 2020

CEVAP:

Kadın ya da erkek herkes, paylaştığı fotoğraflarda, örtülü olması gereken bölgelerini tesettür kurallarına uygun şekilde örtmüş, dışarıda yabancıların yanında giyindiği gibi giyinmiş olmalıdır. Çünkü fotoğrafları yalnızca arkadaşlarınızla bile paylaşmış olsanız onların başkalarına iletilmesi, gösterilmesi ya da istenmeyen kişiler tarafından ele geçirilmesi ihtimali çok yüksektir.

Normal şartlar altında sosyal medyada fotoğraf paylaşmaya engel sayılacak bir hüküm yoktur; ancak sosyal medyadaki yaşamımızı fiziksel günlük yaşamımızla kıyaslarsak dikkate alınması gereken bazı noktalar vardır. Şöyle ki:

Bir kadın ya da erkeğin, üçüncü bir kişinin şahit olmadığı bir yerde kendisine namahrem olan bir kişiyle baş başa kalması yasaklanmıştır. Namahrem olan kişiyle toplum içinde gerçekleştirilen görüşmelerde de bakışları kısıtlamaktan başlayarak kişilerin kalplerinde nikâh dışı ilişkiye dair herhangi bir his uyandıracak tüm yollar kapatılmıştır (bkz: Nûr, 24/30-31). Çünkü Kur’an’da yalnızca zina etmek değil, ona yaklaşmak dahi yasaklanmıştır:

Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (İsrâ, 17/32)

Sanal dünyadaki yaşamımızı da aynı kurallar çerçevesinde ele almamız gerekir. Eğer paylaşılan özel fotoğraflar, namahrem olan kişiler tarafından yorumlar yapılarak yahut özelden mesajlaşılarak geri dönüşler almanıza, baştan çıkarıcı söz ya da resimlerle evlilik dışı duygusal bir ilişki oluşmasına kapı açıyorsa o zaman paylaşım yapmak caiz olmaz.

Evli kişilerin, mesajlaşma uygulamaları üzerinden namahrem kişilerle yazışmalar yaparak duygusal ilişkiler kurmaları onları zinaya yaklaştırmış, ailelerine de zarar vermiş olur.

Evli olmayan ve mesafe nedeniyle yüz yüze görüşme imkânı bulamayan kişiler ise ancak evlilik niyetiyle ve birbirlerini tanımak amacıyla böyle yazışmaları kısa bir süre yapabilirler. Günlük hayatta tanışma ve evlilik öncesi sürenin flörte dönüşmeden evlilikle sonlanması gerektiği gibi, sanal ortamda tanışılan kişilerle de bir an önce evlilik kararı alınıp gerçek yaşamda aileler tanıştırılarak süreç sonuçlandırılmalıdır.

HAZIRLAYAN: Ayşe Zeynep Dönmez


Etiketler: