Sirke alkolden üretildiği için, içinde % 0,2- 0,3 ( 100 gram sirkede 0,2 gram alkol) gibi tat ve kokuyla hissedilemeyecek kadar az miktarda alkol kalabilmektedir. Bu kalan alkolün hükmü nedir? Bu sirkenin helal olmasına bir mani teşkil eder mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Sirkenin içinde bulunan alkol onu haram kılmaz. Çünkü sirke hiçbir zaman içki (hamr) olarak kullanılmaz. Kur’an’da yasaklanan, kimyasal bir madde olan alkol değil; içildiğinde kişiyi sarhoş edecek içkidir.