Meyvelerde doğal yoldan yani olgunlaşmayla oluşan alkolün hükmü nedir? Mesela iki haftalık olgunlaşmış bir muzun 100 gramında yaklaşık 1 gr alkol oluşmaktadır. Muz olgunlaştıkça alkol miktarı artmaktadır. 4 günlük bir muzun 100 gramında ortalama olarak 0,1 gram alkol bulunmaktadır. İki haftalık olgunlaşmış bir muzun 100 gramında ise yaklaşık 1 gr alkol bulunmaktadır. Bu şekilde kabukları siyahlaşmış ve olgunlaşmış iki haftalık bir muzdaki alkol (100 gram muzda 1 gram alkol) helal midir haram mıdır?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Sirke ile ilgili cevabımızda da belirttiğimiz gibi Kur’an’da açık bir şekilde haram kılınan, içildiğinde kişiyi sarhoş eden içkidir/hamrdır. Alkol ise kimyasal bir maddedir ve sorunuzda da belirttiğiniz gibi muz, portakal, erik, şeftali gibi meyvelerde ve bal, ekmek, yoğurt gibi yiyeceklerde de bulunur. Sayılan bu yiyeceklerin hepsi de helaldir. Çünkü bunlar yenildiğinde kişiyi sarhoş etmez.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sirkenin-icinde-bulunan-alkolun-hukmu-nedir.html