Okumak için peruk takmak, başı açmak zaruret kapsamına girer mi?
Süleymaniye Vakfı > Peruk > Yazılı Fetvalar Tarih: 07 Nisan 2010  
Soru: Hocam okumak için peruk konusunda hala kafama takılan şeyler var. Başörtüsü ayetle sabit bir farz değil midir? Farzı terk etmek küçük günah mıdır? Küçük günah olsa bile sürekli yapılan küçük günahlar büyük günaha dönmez mi? Ayetle sabit olan bir emri bu kadar basit terk etmek doğru mudur ki? “Okumak” İslam açısından zaruret olarak kabul edilebilecek bir şey değildir haksız mıyım? Lütfen bu konuda daha aydınlatıcı bir açıklama getirir misiniz?
Cevap: 

Okumak için peruk takanlar veya sadece okul esnasında başlarını açıp sair zamanlarda kapatanlar ile hiçbir sebep yokken her zaman başı açık gezen kadınlar bir olamazlar. Birinci grupta yer alanlar “canları öyle istediği için” değil, içinde bulundukları zorluklardan dolayı başlarını açmaktadırlar. Bu yüzden okuldan ayrılır ayrılmaz derhal başlarını kapatıyorlar. Bunların yaptıklarının büyük günah kategorisinde değerlendirilemeyeceği açıktır. Durum böyle olunca aşağıdaki ayetler sebebiyle onların affedilmesi umulmaktadır.

“Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin diğer günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.” (Nisa 4/31)

“Göklerde ve yerde bulunanlar hep Allah’ındır. Bu, Allah’ın, kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandırması, güzel davrananları da daha güzeliyle mükâfatlandırması içindir.

Bunlar büyük günahlardan ve fuhuştan kaçınanlardır. Diğer günahlar başka. Senin Rabbin, affı bol olandır.” (Necm 53/31-32)

Küçük günahta ısrar etmenin insanı büyük günahlara sürükleyeceği bir gerçektir. Ama yukarıda da değindiğimiz gibi bu, niyetle ilgilidir. Fazla önemsemeden “nasıl olsa Allah affeder” diyerek başını açan bayan, küçük günahta ısrar eden kişiler kapsamına girer. Ama birinci grupta yer alanların bile bile küçük günahta ısrar ettikleri söylenemez. Eğer öyle olsaydı, dersten çıkar çıkmaz, okuldan ayrılır ayrılmaz başlarını örtmez, öylece açık başla dolaşırlardı.

Bir de zaruret durumu izafidir. Kimine göre zaruret olan bir durum diğerine göre zaruret olmaz. Bundan dolayı biz bu kararın mükellefe ait olduğunu özellikle vurguluyoruz. Kişi okumayı, üniversitede okumayı kendisi için bir zaruret olarak görüyorsa ve peruk takma imkânı da yoksa “günahına katlanmak kaydıyla” başını açabilir.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Peruk caiz midir? 2009.08.21 6064
2 Sitenizdeki bir fetva özellikle dikkatimi çekti. Diğerlerini tam olarak inceleyemedim ama, bu fetvanız beni biraz düşündürdü. Bir kadının peruk takmasına caiz diyorsunuz.. İslamda kadının örtünmesi gerekliliğini, benden daha çok iyi bilirsiniz. Lakin bu örtünmenin şekli değildir önemli olan, örtünmesi gereken yerlerin bir şekilde örtülü olmasıdır.. Buraya kadar peruk takmada bir sakınca yok.. (gibi görünüyor...) Lakin örtülü olması gereken yerlerden olan boyun altı kısmı, peruk takılması halinde örtülü kalmıyor, kapanması gerekli olan vücudun bir bölgesi açık kalıyor. Bu da tam manasıyla tesettürlü olmak sayılmıyor.. Ayrıca tesettürün gayelerinden birisi de, yabancı erkeklerin gözlerinden korunmak, yaratılış itibarı ile çekici olarak yaratılan kadını erkeklerin şehvet nazarlarından saklamaktır. Peruk takıldığında, saçları açık iken bir kadının yabancı erkeklerin şehvet arzularını uyandırması ne kadar mümkün ise, peruk takınca da aynı şekilde bir erkeğin ilgisini üzerine çekmek, şehvet nazarına düçar olmak gibi bir tehlikeye maruz kalması o kadar mümkündür.. Dolayısıyla peruk, başörtüsü görevini üstelenemez ve tesettürlü olmak için bir örtü olarak kullanılamaz. Bu durumu siz nasıl göz ardı edebilirsiniz ve kadınların başlarını açmaları durumunda peruk takmalarını caiz sayabilirsiniz? Kaldı ki hiçbir sebep, kadının başını açtırmak için dinen geçerli sayılamaz, kabul edilemezken.. Allah-ü Teala (cc) insanları ancak kendisine ibadet etsinler diye yaratmamış mıdır? Peki bu durumda hangi sebep, ibadet sayılan örtünmeyi ortadan kaldırabilecek bir sebep olabilir? Bu konuda şayet İslamı insanlara doğru biçimde aktarmak amacı taşıyorsanız, o zaman bu yanlışınızı düzeltin ve (kendinize göre olan) bu fetvayı sitenizden kaldırın. Aksi taktirde bu fetvayı bir esas sayarak hata işleyenlerin tümünün veballari size aittir. Bu yazımı, size Allah (CC) rızası için gönderiyorum. Başka bir niyetim yoktur.. Ve bu yazımla ben bir müslüman olarak üzerimden vebali atmış bulunuyorum... 2009.08.21 7371
3 Hocam okumak için peruk konusunda hala kafama takılan şeyler var. Başörtüsü ayetle sabit bir farz değil midir? Farzı terk etmek küçük günah mıdır? Küçük günah olsa bile sürekli yapılan küçük günahlar büyük günaha dönmez mi? Ayetle sabit olan bir emri bu kadar basit terk etmek doğru mudur ki? “Okumak” İslam açısından zaruret olarak kabul edilebilecek bir şey değildir haksız mıyım? Lütfen bu konuda daha aydınlatıcı bir açıklama getirir misiniz? 2010.04.07 8659
4 Bir ilköğretim okulunda öğretmenlik yapmaktayım. Öğrenim ve çalışma hayatımda sürekli başörtümü çıkardım. Meslekte 10. yılım. 31 yaşındayım. Son iki yıldır da bu konuda çelişkiye düştüm. Okul kapısında başımı örtüp açmak nefsime ağır geldi. Bir süre şapka taktım. Bu da beni örtüden uzaklaştırdı. Okul dönemi boyunca şapkalı olunca başörtüsü bana farklı gelmeye başladı. Son iki yıldır örtsem de bocalama içine girdim. Ve artık başımı açarak hayatıma devam etmeyi düşünüyorum. Böyle çok ikilemde kaldım. Ama açmak da beni üzüyor. Her türlü mutsuzum. Kafam çok karışık. Durumu sizinle paylaşmak istedim. Yardımcı olursanız sevinirim. 2012.01.31 11437