Nargile içmenin hükmü nedir? Vücuda zarar verdiği için caiz değil midir?

Tarih: 26 Ağustos 2013

CEVAP:

İslam dini bedene, akla, mala, topluma ve dine zararlı olan her şeyi yasaklar. Sigara gibi tütünlü bir içecek olan nargilede bu özelliklerin tamamı bulunduğu için, onun kullanılması caiz olmamalıdır.

Uzmanlar bir nargilenin zararlarının sigaradan az olmadığını, hatta meyveli de olsa, sudan da geçse dahi bir nargilenin en az beş-on paket sigara kadar sağlığa zararlı olduğunu söylemektedirler.

(Bkz. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı Web Siteleri)

Zararları  nedeniyle nargilenin, sigarayla aynı hükümde olduğunu söyleyebiliriz.

Sigaranın hükmüyle ilgili olarak ise aşağıdaki adresi inceleyebilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sigara-icmenin-hukmu-nedir.html