Marketlerde satılan tavuklar hakkında uygun görülen görüşü bilmek istiyorum. İlmihal kitaplarına baktığımda marketlerde satılan tavukların verilen fetvaya uymadığını görüyorum ve dolayısıyla tavuk eti yiyemiyorum. Temizlenme şartları dinimize uygun olmayan bir şekilde mi yapılıyor?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Marketlerde satılan entegre tesis çıkışlı ürünler gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Çünkü tesislerin büyük çoğunluğu İslami usullere göre kesim yapmaktadır.

Burada zihinleri meşgul eden şey, tavukların tüylerinin yolunmasıdır. Tavuk vb. hayvanlar kesildikten sonra tüylerinin kolay bir şekilde yolunması için sıcak suya atılır. Bu esnada tavukların iç organları çıkarılmadığı için hayvanın içinde bulunan kan ve diğer necasetin sıcak suyun tesiriyle ete bulaştığı ve etin bu yüzden necis olduğu söylenmektedir.

Hâlbuki kan ve necasetin ete bulaşması için tavuğun bu sıcak su içinde haşlanacak / kaynayacak derecede uzun bir müddet beklemesi gerekir. Fakat marketlerden, kasaplardan satın alınan tavukların haşlanmamış olduğu görülmektedir. Bu da tavuk etine kan ve necaset bulaşmadığını gösterir. Zaten belli bir süre sıcak su içerisinde bekletilen tavuklar, yolunduktan sonra iyice dezenfekte edilmekte, tertemiz bir hale getirilmektedir.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/tavuklarin-tuylerinin-sulu-yolma-yontemiyle-yolunmasi-caiz-degil-midir.html

İslami usullere aykırı bir şekilde kesildiğine dair kesin bir delil bulunmayan ve görünüş itibariyle temiz, sağlıklı olan tavuk vb. etleri gönül rahatlığı ile tüketilmelidir.