Çekirge yemenin caiz olduğunu belirtmişsiniz sitenizde. Fakat cevaba göre Peygamberimiz iki hadiste farklı şeyler yapmıştır. Dolayısı ile bunlardan biri gerçek hadis değildir. Bu konuyu tekrar gözden geçirir misiniz?

Tarih: 24 Mayıs 2010

CEVAP:

Çekirge ile ilgili olarak İbn Mace ve Ebu Davud’da geçen  “Onlar, Allah’ın en kalabalık ordularıdır. Onu ne yerim ne de haram kılarım” hadisi mürsel (senedinden bir sahabinin düştüğü hadis) olduğu için sahih değildir. Dolayısıyla âlimler bu hadise değil,  çekirgenin yenebileceğine dair sahih olan hadislere uymuşlardır. Bu konuda ulema arasında icma oluşması da bu sebebe dayanır.

İlgili cevabımız için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cekirge-yemek-caiz-midir.html