Maide suresi 89.ayeti okurken keffaretle ilgili bilgiler veriliyor ve şöyle deniyor: “Allah, boş bulunarak ettiğiniz yeminlerle sizi sorumlu tutmaz. Ama bile bile yaptığınız yeminlerle sizi sorumlu tutar. Bu durumda yeminin keffareti, ailenize yedirdiğinizin orta hâllisinden on yoksulu doyurmak yahut onları giydirmek ya da bir köle azat etmektir. Kim (bu imkânı) bulamazsa, onun keffareti üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz vakit yeminlerinizin keffareti budur. Yeminlerinizi tutun. Allah, size ayetlerini işte böyle açıklıyor ki şükredesiniz.” Hocam 10 fakirin doyurulması bir İNSAN MI ediyor yani bir köle bedeli 10 fakiri doyurmak mı onu anlayamadım!

Tarih: 22 Haziran 2011

CEVAP:

Keffaretlerde sıralanan seçeneklerin birbirlerine denk olması diye bir şey yoktur. Mükellefin maddi durumuna göre “zordan kolaya” şeklinde seçenekler sunulmuştur. Mesela köle azadı seçeneği, yemin keffaretinde olduğu gibi zıhar ve adam öldürme keffaretlerinde de vardır. Ama zıharda köle bulamayan kişinin 60 fakiri doyurması istenmiştir.

Aynı şekilde yeminde son seçenek olarak 3 gün oruç tutulması istenirken zıhar ve adam öldürmede peş peşe olmak kaydıyla iki ay oruç tutulması istenmiştir. Bunlar birbirine denk olan şeyler değildir. Keffaret, kulluk gereği yerine getirilmesi gereken görev olduğu için Allah nasıl emrediyorsa odur.