Sünnet olmak bir İslam geleneği midir? Büyük yaşta Müslüman olan bir adama sünnet olması için baskı yapılır mı, sünnet olması şart mıdır? Sünnet olayının İslami açıdan hükmü nedir?

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Sünnet olmak fıtratın bir gereğidir. İlk kez İbrahim Aleyhisselam sünnet olmuştur. Nebîmiz Muhammed Mustafa sallallâhu aleyhi ve sellem de fıtri sünnetleri sayarken sünnet olmayı ilk sırada zikretmiştir.

Bugün yapılan tıbbi araştırmalarda da sünnet olmayan erkeklerle evli olan kadınlarda görülen rahim kanserinin sünnetli erkeklerle evli olan kadınlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

İbrahim Aleyhisselamdan kalan bu fıtri sünnet asırlardır Müslümanların geleneği haline gelmiştir. Durum böyle olsa da sünnet olmak Müslüman olmanın bir şartı değildir. Dolayısıyla büyük yaşta Müslüman olanlar sünnet olurlarsa iyi bir iş yapmış olurlar. İbrahim Aleyhisselamın seksen yaşında sünnet olduğu unutulmamalıdır. Ama sünnet olmak istemezlerse onlar bu işe zorlanamazlar.

Konuyla ilgili geniş bilgi edinmek için aşağıdaki linkte bulunan “Tıbbî, Etik ve Dini Açıdan Cerrahi Sünnet/Hitân (Prof. Dr. Zeki Bayraktar)” başlıklı yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

www.suleymaniyevakfi.org/fitrat-ve-tip-arastirmalari/tibbi-etik-ve-dini-acidan-cerrahi-sunnet-hitan.html

Bunun yanı sıra aşağıdaki linkte bulunan Din ve Tıp Açısından Sünnet başlıklı sunumu da izleyebilirsiniz:

www.youtube.com/watch?v=QK7RGShShvE