Margarin yağlarının içerisine domuz yağı katıldığı söylenmektedir. Bunu kesin bilmediğimiz halde şüphelendiğimiz için margarin yağı yemiyoruz. Hazır gıdaların çoğunda margarin yağının kullanılmış olması, onları yememizi de engelliyor. Sizden ricam "Margarinler yenilebilir mi, bisküvi, çikolata ve tatlı gibi içinde margarin bulunan yiyecekler yenebilir mi?" bu hususa bir açıklık getirmenizdir. Lütfen bu konuda bizleri aydınlatır mısınız?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Margarin yağları, sıvı bitkisel yağların hidrojenle dondurulması yoluyla elde edilmektedir. Sofralık margarinlere ayrıca taze pastörize süt ve vitamin ilavesinde bulunmaktadırlar. Bunların içerisine domuz yağının katılması söz konusu olmamaktadır. Çıkarılan dedikodular tamamen yersizdir. Dolayısıyla margarin yağlarının ve bunlarla hazırlanmış gıdaların yenmesi helaldir.