Zekât nisabında, örneğin altınla gümüş arasında, altınla büyük baş (inek) arasında değer olarak çok büyük farklar var. Bu normal mi? Bu konuda çalışma yapılması gerekmez mi?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Altın ve gümüş, paradır. Sürekli dolaşımda olmalıdır. Ne kadar çok dolaşırsa o kadar çok kişinin işini görür. 100 gr. altın, bir ayda 100 el değiştirse 10 kilo altının işini görür. Ayrıca kişi, onu saklayıp piyasaya çıkarmayabilir. Piyasaya sürülmeyen paranın kimseye faydası olmaz. Zekât, parayı piyasaya sürme zorunluluğu getirmektedir.

Büyük ve küçükbaş hayvanlar öyle değildir. Onlar sürekli bakım ister. Dünyanın en cimri adamı bile insanları onlardan yararlandırmak zorundadır. Sütünü, yağını, peynirini, etini vs. satar. Bu da insanların ihtiyaç duydukları malların bir kısmını elde etmelerini sağlar. Bu sebeple yılın altı ayından fazla kırlarda otlayarak beslenemeyen hayvanın zekâtı olmaz.

Bu sistemi bugünkü teşvike benzetebilirsiniz. Tarım ve hayvancılık, en çok teşvik gören iş kollarındandır. Ama parayı saklayıp yastık altında biriktirmek asla tasvip edilmez.