Haşhaş haram mı? Hamur işi yiyeceklere haşhaş katılabilir mi? Pastanelerde yapılan bazı kuru pastaların üzerini haşhaş ile süslüyorlar. Bu konuda bizi aydınlatır mısınız?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Haşhaş bir bitkidir, insan sağlığına zarar vermediği müddetçe helaldir. Haram olan, haşhaştan elde edilen ve “afyon” adı verilen uyuşturucu maddedir. Haşhaşın kendisi ise bizatihi uyuşturucu değildir. Uyuşturucu, haşhaşın kapsülünden belirli bir işlemden sonra elde edilir. Tıpkı helal olan üzümden haram olan şarap elde edilmesi gibi… Dolayısıyla evlerde ve pastanelerde yapılan hamurlu yiyeceklerde haşhaş kullanılmasında ve yenilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.