Etinin yenmesi helal olan hayvanların içyağlarını yemenin hükmü nedir?

Tarih: 05 Mart 2013

CEVAP:

Etinin yenmesi helal olan hayvanların sakatat ve içyağları da helaldir. Bunları yasaklayan hiçbir delil bulunmamaktadır. En’âm suresinin 146. ayetinde normalde helal olan küçük ve büyükbaş hayvanların içyağlarının sadece Yahudilere ve o da ceza olarak haram kılındığı bildirilmiştir. İlgili ayet şöyledir:

“Yahudilere tüm tırnaklıları da haram kıldık. Sığır ve koyunların sırtlarına ve bağırsaklarına yapışık olanlarla kemiklerine karışanlar dışında kalan içyağlarını da haram kıldık. Bu, azgınlıklarına karşılık onlara verdiğimiz cezadır. Biz doğruyu söyleriz.” (En’âm, 6/146)

Müslümanlara haram kılınanlar ise bir önceki ayette (145. ayet) sayılmış ve orada içyağına yer verilmemiştir:

“De ki: ‘Bana gelen vahiyde yiyene yemesi haram kılınmış bir şey bulamıyorum; kendiliğinden ölmüş olan (hayvan) veya akıtılmış kan yahut domuz eti -ki o pisliktir (rics)- veyahut da yoldan çıkmak suretiyle Allah’tan başkasının adı anılarak kesilmiş olursa başka.’ Kim zorda kalır da saldırganlık etmez ve aşırı gitmezse senin Rabbin bağışlar ve merhamet eder.” (En’âm, 6/145)