Elektroşok sistemi ile kesilen hayvanların etleri helal midir? Avrupa'da hayvanların büyük bölümü bu yöntemle kesiliyor. Bu sebeple Müslümanlar büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bir açıklama yapar mısınız?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Elektroşok yöntemi ile kesim her ne kadar tavsiye edilmese de bu kesimin caiz olması için hayvanın kesilmeden ölmemesi şarttır. Yani şoklama, hayvanı bayıltmalı; fakat öldürmemelidir. Eğer hayvan henüz kesilmeden elektrik yüzünden ölürse meyte/leş hükmüne girer ve yenilmesi haram olur.

28 Haziran – 3 Temmuz 1997’de Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde toplanan Mecmau’l-Fıkhi’l-İslâmî bazı şartlar altında hayvanların bayıltılarak kesilebileceği yönünde bir karara varmıştır. Buna göre kesimden önce hayvanlara şu şartlar altında elektroşok uygulanabilir:

a. Elektroşok aletinin kutupları hayvanların ya şakaklarına ya da alın bölgelerine uygulanmalıdır.

b. Uygulanacak voltaj 100 – 400 volt arasında olmalıdır.

c. Elektrik akımı şiddeti koyun cinsinde 0,75 – 1 amper, sığır cinsinde ise 2 – 2,5 amper olmalıdır.

d. Elektrik akımı 3 – 6 saniye süresince verilmelidir. (Mecmau’l-Fıkhi’l-İslami, Karar Rakam: 101 (3/D10) “Bi Şe’ni’z-Zebâih”, Mecelletu Mecmai’l-Fıkhi’l-İslami, Cidde, Yıl: 1997, Sayı: 10, C:I, s: 653-654.)