Evli olanların evlilik dışı ilişki kurması zinadır. Peki, evli olmayan bir erkeğin ya da kadının ilişkiye girmesi zina mı, yoksa günah mıdır?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zina, “erkek ile kadının nikâhsız olarak cinsel ilişkide bulunması” demektir. Bunların evli ya da bekâr olması neticeyi değiştirmez. Bir erkek ile kadının nikâhlı olarak birlikte olmaları helal; nikâhsız olarak birlikte olmaları ise zina olup haramdır.

Zina, “sadece evli olanların karşı cinsle cinsel ilişkiye girmeleri” şeklinde tanımlanamaz. Bu, ne kelimenin sözlük anlamına ne Kur’an’a ve ne de Sünnete uyar.

Zinanın kapsamına dair daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linki de tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/islama-gore-hangi-tur-iliskiler-zina-sayiliyor.html