Oral ilişkinin hükmü nedir?

Tarih: 07 Ağustos 2009

CEVAP:

Oral/ağız yoluyla ilişki her ne kadar tavsiye edilmese de ön ve arka bölgeden yapılan bir cinsel ilişki türü değildir. Eğer böyle olsaydı anal ilişkiyi yasaklayan hadislerin geldiği gibi bu konuda da mutlaka bir yasaklama haberi gelirdi.

Bunu hoş görmeyen âlimlerin delilleri, hastalık kapma endişesidir.

Bu konuda hakkında nass (ayet ve hadis gibi kesin bir delil) olmadığı için de mekruh olduğu söylenmektedir. Mekruh, haram gibi değildir. Haram yasak olduğuna dair hakkında kesin hüküm bulunan şeydir.