Müzik aleti çalmanın haram ve yasak olmadığını söylüyorsunuz. Halbuki etrafımızdaki hocalar bunun kesinlikle doğru olmadığını savunuyorlar. Mesela bu günlerde yerel türkülerin sözleri değiştirilip ilahi adı altında şarkı gibi söyleniyor. Hiç bir müzik aletinin eksik olmadığı bu ilahiler, Peygamberimizin de adı anılarak söyleniyor bu doğru mudur?

Tarih: 20 Ağustos 2009

CEVAP:

Dinde asıl olan her şeyin mubah olmasıdır. Yasaklar sınırlıdır ve Allah Teala bunları Kur’an-ı Kerim’de bizlere bildirmiş, Peygamberimiz de söz ve uygulamalarıyla bizlere en güzel bir şekilde örnek olmuştur. Dolayısıyla Allah ve Resulünün yasaklamadığı bir şeyi yasaklamaya kimsenin yetkisi yoktur. Müzik aletleri çalmanın yasaklandığına dair ne Kur’an’da ve ne de sünnette bir delil bulunmaktadır. Bu yüzden müzik aletleri çalmak yukarıda da belirtildiği gibi aslı gibi mubah olarak kalmıştır.

Sorunuzun ikinci bölümüne gelince, o da mubahtır. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta başkadır: Bugün ilahi adıyla okunan musiki parçalarında çok miktarda hurafe bulunmakta, bunların bir kısmı şirke kadar uzanmaktadır. Asıl bunların ilahi diye (üstelik bir sevap umularak!) okunması ve dinlenmesi sakıncalıdır.