Gayrimüslim ülkelerde mahkemeye başvurmak küfür müdür?
Süleymaniye Vakfı > Avrupa Vatandaşlığı > Yazılı Fetvalar Tarih: 20 Ekim 2009  
Soru: Ben Avrupa'dan yazıyorum. Benim sorum birçok Müslümanın sorup da tam kesin cevap alamadığı sorulardan biri. Sorum şöyle: Hocam Müslümanların dışarıda yaşarken bir gayrimüslimle arasında geçen problemi nasıl çözülecek? Çünkü Nisâ Suresi 60. ayete göre "kim tağutun mahkemesine giderse kâfir olur" deniliyor. Nasıl hareket etmeliyiz?
Cevap: 

Sözünü ettiğiniz ayetler şöyledir:

60. “Şunları görmez misin? Hem sana indirilene hem senden önce indirilene inandıklarını sanıyorlar hem de o azgının / tağutun önünde yargılanmak istiyorlar. Oysa bunlara, onları tanımama emri verilmiştir. O şeytan ise bunları derin bir sapıklığa düşürmek istemektedir.

61. Onlara “Allah’ın indirdiğine ve bu Elçi’ye gelin” dendiği zaman, o münafıkların senden büsbütün uzaklaştıklarını görürsün.

62. Kendi elleriyle yaptıkları yüzünden başlarına bir iş geldiğinde halleri ne olacak? O zaman sana gelip Allah’a yemin ederek diyecekler ki, “Biz sadece iyilik etmek ve arayı bulmak istemiştik.”

63. Onlar var ya onlar! Onların kalplerinde olanı Allah bilir. Onlara karşı dikkatli ol, öğüt ver, Onların içlerine işleyecek etkili sözler söyle.

64. Biz hangi elçiyi gönderdiysek, bizim bilgimiz altında kendisine boyun eğilsin diye göndermişizdir. Onlar kendi­lerini kötü duruma düşürdüklerinde sana gelseler ve (senin huzurunda) Allah’tan bağış dileselerdi, sen de onla­rın bağışlanması için dua etseydin, o zaman Allah’ın tevbeleri kabul ettiğini ve ne kadar merhametli olduğunu elbette göreceklerdi.

65. Hayır; Rabbine and olsun ki bunlar inanmazlar. Ama aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem yapar, sonra verdiğin kararı, içlerinde bir sıkıntı duymadan kabul eder ve tam olarak teslim olurlarsa o başka.” (Nisa, 4/60-65)

Bu ayetleri dikkatle düşünürseniz bunların sizin durumunuzda olan biri ile ilgili olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde hakkınızı almanın tek yolu onların mahkemesine gitmek olduğu için gidebilirsiniz.

Facebook'ta PaylaşTwitter'da Paylaş
Kategorideki Diğer Fetvalar:
Sıra     Fetvaya ait soru Tarih    Okunma    
1 Gayrimüslim bir ülkede trafik polisine rüşvet vermenin hükmü nedir? Diyelim ki bir eksiklikten veya bir problemden dolayı trafik memuru beni çevirdi. Benim bu sorunu küçük bir meblağ rüşvet vererek kurtarma durumum söz konusu iken memurun keseceği daha yüksek bir cezayı ödememin ve üstelik bu cezanın tağutun bekçilerine sermaye olarak verilmesi gibi durumlar söz konusu olunca bu gibi rüşvet meselelerinin hükmü nasıl olacaktır? 2009.08.06 2766
2 Avrupa'da bulunduğumuz ülkenin vatandaşlığına girebilmemiz için bizlerden o ülkenin kanunlarına ve kraliçesine ya da devletine sadakat göstereceğimize dair hem sözlü hem de yazılı olarak yemin etmemiz isteniyor. İmzalamazsak o ülkenin vatandaşlığına geçemiyoruz. Ancak bize kendi ülkemizin pasaportuyla o memlekette kalabilmek için oturma izni veriyorlar. Burada konuyla ilgili "yemin edenin kafir olacağı gibi..." çok değişik iddialar var. Bu konuya delilleriyle birlikte açıklık getirir misiniz? 2009.08.06 5085
3 Ben Avrupa'dan yazıyorum. Benim sorum birçok Müslümanın sorup da tam kesin cevap alamadığı sorulardan biri. Sorum şöyle: Hocam Müslümanların dışarıda yaşarken bir gayrimüslimle arasında geçen problemi nasıl çözülecek? Çünkü Nisâ Suresi 60. ayete göre "kim tağutun mahkemesine giderse kâfir olur" deniliyor. Nasıl hareket etmeliyiz? 2009.10.20 3575
4 Ben Almanya’da imbiss/büfe işletiyorum. İslam ülkesi olmayan bir ülkede içki satmanın hükmü nedir? 2012.10.10 12904