FETVALAR

SORU:

Ben 6 senelik evliyim ve 2 yaşında bir oğlum var. Eşimle severek evlendik. Son bir senedir çok kavga ediyorduk. Bu kavgalar sırasında eşim bana 3 defa "boş ol" dedi ama şimdi tüm problemlerimizi hallettik. Ve eşim çok pişman. Ne yapmamız gerekiyor? Eşimle cinsel hayatımız devam ediyor, bu şekilde zina mı yapmış oluyoruz, vicdanım rahat etmiyor?

Tarih: 06 Ağustos 2009

CEVAP:

Dört mezhebe göre erkek eşini, eşi adetli iken veya onunla ilişkiye girdiği temizlik döneminde bir talakla boşayabileceği gibi birden fazla talakla da boşayabilir. Eğer eşine; “seni üç talakla boşadım” demişse aynı anda üç talak meydana gelir ve evlilik tamamen sona erer. Şarta veya belli bir zamanın gelmesine bağlanan talâk da geçerlidir. Ne boşama sırasında, ne dönme sırasında ne de iddet bitiminde ayrılırken şahit bulundurma şartı vardır. Erkeğin eşine dönmesi halinde iyi niyetli olup olmadığına da bakılmaz. Oysa bütün bunlar Kur’ân ve Sünnete aykırıdır. Talak suresinin 1 ilâ 3. âyetlerinde boşama ile ilgili hükümlerden bahsedilmektedir. Eşini boşamak isteyen erkeğin yapacağı şeyler şöyle sıralanabilir:

1. İddet içinde boşamak

2. İddeti saymak,

3. Kadını evden çıkarmamak,

4. Kadının evden çıkmaması,

5. Süre içinde veya süre sonunda iyilikle tutmak veya iyilikle ayırmak.

6. Kadını gerek boşarken gerek dönüş sırasında ve gerekse ayrılırken iki kişiyi şahit tutmak.

Rasulullah, eşini bir defada üç talakla boşadığını söyleyen kişilere Talak suresinin 1. ayetini hatırlatarak bunun sadece bir talak sayılabileceğini söylemiştir. (Ebû Dâvûd, Sünen, Talâk, 10; Ahmed İbn Hanbel, Müsned, I/265)

Rasûlullah, Abdullah b. Ömer’in, eşini adetli döneminde boşadığını öğrenince babası Ömer b. Hattab’a şöyle demiştir:

“Söyle ona, eşine dönsün; temizleninceye kadar ayrılmasın. Sonra eşi âdet görüp tekrar temizlenirse bundan sonra ister devam etsin, isterse ilişkiye girmeden onu boşasın. İşte bu, o iddettir ki, Allah kadınların ona göre boşanmalarını emretmiştir” (Buhârî, Sahih, Talâk, 1, 3, 44, 45). Abdullah b. Ömer dedi ki; “Peygamberimiz, yaptığım boşamayı geçersiz saydı ve şu âyeti okudu: “Ey Peygamber! Kadınları boşadığınızda iddetleri içinde boşayın.” Yani onları iddetlerinin başlangıcında boşayın.” (Ebû Davûd, Sünen, Talak 4)

Bu konuda sitemizde bir yazı bulunmaktadır. Kocanızla birlikte bu yazıyı okumanızı tavsiye ederiz. Aşağıdaki linke tıklayarak ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html


Etiketler: