Ben yedi ay süren bir evlilik geçirdim ve boşanmayla neticelendi. Boşadığım eşime mehrini de vermedim ve ne aldıysam eşya, zinet, elbise vs. hepsini de geri aldım. Dayandığım gerekçe ilmi değildi. Daha doğrusu o anki ruh halimle yaptığım şeylerdi. Gerekçem şuydu: Eşimin gizli bir dost edindiğini öğrendim. Kendisi de bunu itiraf etti. Ancak bu ilişkinin ne boyutta olduğunu bilmiyorum. Kendisi çelişkili ifadelerle ve benim içimde ciddi şüpheler bırakacak şekilde olayı anlattı. Sadece konuştuklarını, arkadaş olduklarını söylüyor. Ama ileri sürdüğü zaman ve mekân tanımlarında çok ciddi çelişkiler var. Velhasıl insan yaptığı bir günahı açıklamayabilir ve benim de görmediğim ve şahidim olmadığı için bu konuda şüpheden öteye gidemiyorum. Dava açtık ve boşandık. Benim yaptığım hareketin dinen hükmü nedir? Yani mehri vermeli miydim ve ona aldığım eşyaları, giyecekleri, zinetleri ondan geri almam doğru muydu?

Tarih: 13 Kasım 2009

CEVAP:

Eşinizi haklı bir sebeple boşamışsınız. Sizin verdiklerinizden başkasını da almamışsınız. Bu sebeple yaptığınız davranış şu ayetin kapsamına girer.

“Müminler! Kendilerinden hoşlanmadığınız halde kadınlara mirasçı olmaya kalkmanız size helal değildir. Onlara verdiğinizden geri almak için baskı da yapmayın; açık fuhuş yapmış olurlarsa o başka. Onlarla marufa uygun geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız bakarsınız ki, siz bir şeyden hoşlanmıyorsunuz ama Allah onda birçok hayırlar yaratacak olabilir.” (Nisa 4/19)