Helal olmayan bir şekilde kazanılan paradan evlada miras olur mu? Mesela içki satışı... Ve bu kazançla kişi bir yakınını (oğlunu, kızını, karısını) hacca gönderebilir mi? Ve bu parayı kazanmadığı halde kazanan kişinin yani babasının himayesi altında olduğu kişilerin yemesinin hükmü nedir?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah’ın haram kıldığı yoldan para kazanmak kişiyi büyük vebal altına sokar. Fakat bunun günahı bu parayı kazanana aittir. Bakmakla yükümlü olduğu kimseler için bu mal helaldir. Bu parayı yiyebilirler, hac yapabilirler. Bu maldan çocuklara kalan miras da helaldir. Eğer içki satışı ve faizcilik gibi haram yollardan biriyle para kazanan kişi tevbe eder ve bir daha böyle iş yapmazsa önceden kazandığı malın da bir sorumluluğu olmaz. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“Her kime, Rabbinden bir öğüt ula­şır da faize son verirse, geçmişte olan kendinindir. Onun işi Allah’a aittir.” (Bakara, 2/275)