Baba ölüyor, geriye bir eş ve ikisi erkek biri kız olmak üzere üç çocuk kalıyor. Miras nasıl paylaşılmalıdır?

Tarih: 25 Ocak 2010

CEVAP:

Nisa suresinin 12. ayetine göre ölenin karısı, mirasın sekizde birini alır.

“…Sizin çocuğunuz yoksa ettiğiniz vasiyet veya borç çıktıktan sonra bıraktıklarınızın dörtte biri karılarınızındır; çocuğunuz varsa, bıraktıklarınızın sekizde biri onlarındır…” (Nisa, 4/12)

Aynı surenin 11. ayetine göre de kız, erkek kardeşinin yarısı kadar miras alır:

“Allah evladınız hakkında, erkeğe iki kız hissesi kadar tavsiye eder…” (Nisa, 4/11)

Bu durumda miras 40 paya bölünür. 5 pay ölenin eşi alır. 7 pay kız alır. Erkek çocukların her biri de 14’er pay alırlar.