Baba vefat etti. Geride bir eş ve beş erkek, iki kız çocuğu kaldı. Miras taksimi nasıl olmalı?

Tarih: 25 Mayıs 2010

CEVAP:

Ölenin karısı mirasın sekizde birini alır. Geride kalan ise kız ve erkek çocuklar arasında erkeğin iki kız hissesi alacağı şekilde paylaştırılır. Meseleyi matematiksel olarak şöyle ifade edebiliriz:

Miras 96 hisseye bölünür. 12 hisse miras bırakanın eşi, her bir erkek çocuk 14 hisse ve her bir kız çocuk 7 hisse alır. 12+70 (5X14)+14 (2X7)=96.