Ölenin geride annesi, üç kızı ve bir erkek çocuğu var. Annesinin mirastan bir hakkı var mıdır? Miras taksimi nasıl olmalıdır?

Tarih: 16 Ekim 2012

CEVAP:

Ülkemizde yürürlükte bulunan Medeni Kanun’da kişinin çocuklarının veya torunlarının olması halinde anne ve babası mirasçı olamasa da İslam’a göre, ölüp de geriye miras bırakan kişinin anne ve babası her durumda (yani ölenin çocukları olsa da olmasa da) çocuklarına mirasçı olurlar.

Bununla ilgili ayet-i kerime şöyledir:

“…Ölenin çocuğu varsa anne ve babasının her birinin mirastan altıda bir hissesi vardır. Ölenin çocuğu olmaz, anası babası ona varis olursa anasına üçte bir pay verilir. Kardeşleri varsa, altıda biri annesinindir…” (Nisâ, 4/11)

Bu ayete göre soruda yer alan miras altıya bölünür; bir hisse ölenin annesine, birer hisse kızlarına, iki hisse de erkek çocuğuna verilir. 1+ (1+1+1)+2= 6