Nesai’de geçen bir hadiste Peygamberimizin “en iyi Müslüman, hanımına en iyi davranandır. İçinizde, hanımına en iyi davranan benim.” Buyurduğu rivayet edilmiştir. Bu hadiste efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem hanımına en iyi davrananın kendisi olduğunu mu anlatmak istemiş yoksa genelleme mi yapmak istemiş? Hadisi açıklar mısınız?

Tarih: 12 Şubat 2010

CEVAP:

Peygamber sallallâhu aleyhi ve sellem her konuda bizim için en iyi örnektir. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Andolsun ki Resulullâh, sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah’ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.” (Ahzâb, 33/21)

Bahsettiğiniz hadisi, yukarıdaki ayetle birlikte düşündüğümüzde kadınlara iyi muamelede de bizim için en iyi örneğin Peygamberimiz olduğu anlaşılmaktadır. Peygamberimiz, bu hadisi ile tüm Müslümanlar için bir genelleme yapmış ama “kadınlara nasıl iyi davranacağınızı da benden öğrenin” demiş olmaktadır.