FETVALAR

SORU:

"Bir kimsenin camiden çıktığını görürseniz onun mümin olduğuna şehadet edin!" diye sahih bir hadis var mı? Varsa ne mana ifade ediyor? Biz her camiden çıkanın mümin olduğuna mı karar vereceğiz?

Tarih: 12 Kasım 2021

CEVAP:

Ebû Saîd el-Hudrî’den rivayet edildiğine göre Nebîmiz şöyle buyurmuştur:

“Mescitlere devam etmeyi alışkanlık haline getiren bir kişiyi gördüğünüz zaman, onun gerçek mümin olduğuna şahitlik edin”. Allah Teâlâ şöyle buyurur: Allah’ın mescitlerini ancak Allah’a ve ahiret gününe inanıp güvenen, namazı özenle ve sürekli kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından çekinmeyenler imar eder/canlandırırlar. İşte bunların doğru yolda olmaları umulur.” [Tevbe, 9/18] (Tirmizî, Îman 8, Tefsîru sûre(9), İbn Mâce, Mesâcid, 19)

Nebîmizin Tevbe suresi 18. ayet ışığında yaptığı izaha göre namaza, camiye, cemaate devamlılık bir kişinin mümin olduğunun en güçlü göstergelerinden biridir. Fakat biz insanlar o kişinin içini bilemediğimiz için zahire yani dış görünüşüne bakarak onunla ilgili bir karar veririz. Camiye ve cemaate devam eden biri hakkında bize “o kişi Müslüman mı değil mi” diye sorulsa vereceğimiz cevap “Müslümandır” demektir. Hadiste anlatılan da budur.

NOT: Cemaatle namazın önemine dair aşağıdaki bağlantıda bulunan “Haydi Hep Birlikte Namaza!” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/namaz/haydi-hep-birlikte-namaza.html


Etiketler: