Bir gelin kayınpederinin yanında başı açık durabilir mi?

Tarih: 14 Aralık 2009

CEVAP:

Müslüman bir kadın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin yanında başını örtmek durumundadır. Kadınlar arasında veya evde babasının, erkek kardeşlerinin, amca veya dayısının, kayınpederinin yanında yahut da yalnız başına kaldığında başını örtmek zorunda değildir.

Allah Teâlâ Nur Suresinin 31. aye­tinde şöyle buyurur:

“Mümin kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar; edep yerlerini ve çevresini örtsünler. Görünen kısım dışındaki süslerini açmasınlar.  Başörtülerini yakaları üstüne kadar indirsinler. Kocaları,  babaları, kocalarının babaları, oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları, elleri altında bulunan esirler, ele bakar hale gelmiş ve erkekliği kalmamış kimselerle kadınların edep yerlerinin farkına varamamış çocuklar dışında hiç kimseye süslerini açmasınlar…” (Nûr, 24/31)

Detaylı bilgi aşağıdaki linkte bulunmaktadır:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-ve-ortunme.html