İslam'da örtünmek kadınlar için farzdır. Bile bile inkâr etmek insanı dinden çıkarır mı? Bu şekilde inkâr edenleri uyarmamak günah mıdır?

Tarih: 11 Ağustos 2009

CEVAP:

Allah Teala’nın emir ve yasaklarını kullar her zaman yerine getirmeyebilirler. Bunlar günahkârdırlar. Bazı kullar da bilgisizliklerinden dolayı ilk başlarda bu emirleri sorgulamaya, tartışmaya açarlar ve hâşâ doğru bulmayabilirler kendi akıllarına göre. Cahilliklerinden dolayı yaptıkları bu iş de onları günahkâr yapar fakat dinden çıkarmaz. Lakin kendilerine doğrular anlatıldığı halde yani bu konuda cahillikleri giderildiği halde Allah’ın emir ve yasaklarını beğenmeyenler, inkâr edenler kâfir olurlar.

Bu konuda Kur’an’da bir kaç kez tekrar edilen Adem ve İblis kıssasını okumanızı tavsiye ederiz. Âdem aleyhisselam Allah’ı çok iyi tanıyordu. Ona her şeyi Allah öğretmişti. Bu bakımdan Allah Teala onun öğretmenliğini yapmıştır. Allah, Adem’e sadece bir yasak koymuştu: Bir ağacın meyvesinden yememek. Ama o gitti, yasağı çiğnedi. Buraya kadar onun yaptığı ile şeytanın yaptığı arasında hiçbir fark yoktur. Zira şeytan da Allah’ın bir emrini yerine getirmemiş; Adem’e secde etmemişti. Birisi Allah’ın emrini yerine getirmedi, diğeri ise Allah’ın yasağını çiğnedi. İkisi arasındaki fark sonra ortaya çıktı. Şeytan, yaptığının doğru olduğu konusunda inat etti, kibirlendi ve kâfir oldu Âdem ise yaptığının yanlış olduğunu anladı, hemen tevbe istiğfar etti ve bağışlandı. Daha detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/basortusu-yasakcilari.html

Siz bu şekilde davrananları uyarınız, uyarı görevini yerine getiriniz. Bundan başka yapacak herhangi bir göreviniz yoktur.