Ali radıyallahu anh kaç evliydi? Bulunduğum yerde onun iki evli olduğundan bahsediliyor. Bir de Hasan ve Hüseyin’den başka çocukları da varmış. Bu hususta bilgi verir misiniz?

Tarih: 15 Aralık 2009

CEVAP:

Kaynaklarda tespit edilebildiğine göre Ali radıyallahu anh’ın hanımlarının ve bu hanımlarından olan çocuklarının isimleri şöyledir:

     1. Fatıma radıyallahu anha: Peygamberimizin kızıdır. O yaşadığı müddetçe Ali radıyallahu anh başkasıyla evlenmemiştir. Fatıma validemizden Hasan, Hüseyin, küçük yaşta ölen Muhsin, Zeynep ve Ümmü Külsûm adlı çocukları olmuştur.

     2. Ümmü’l-Benin binti Hizam: Abbas, Cafer, Abdullah ve Osman adlı çocukları olmuştur. Abbas’ın nesli devam etmiştir.

     3. Leyla binti Mes’ud: Ubeydullah ve Ebu Bekir adlı çocukları olmuştur. Nesilleri devam etmemiştir.

     4. Havle binti Ca’fer: Muhammed b. Hanefiyye bu eşinden doğan çocuğudur.

     5. Esma binti Umeys: Yahya ve Muhammed adlı çocukları olmuştur. Nesilleri devam etmemiştir.

     6. Ümmü Habib binti Rebia: Ömer ve Rukiyye adlı çocukları olmuştur.

     7. Ümame binti Ebi’l-As: Muhammed el-Evsat adlı çocukları olmuştur.

     8. Ümmü Said binti Urve: Ümmü’l-Hasan ve Remle.

     Ali radıyallahu anh’ın neslinin, oğulları Hasan, Hüseyin, Muhammed b. Hanefiyye, Abbas ve Ömer yoluyla devam ettiğine dair kaynaklarda bilgi mevcuttur.

 (Kaynak: Mustafa Öz, “Ali Evladı”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 2, s. 392.)