İsim belirtmeden bir kişi hakkında konuşmak gıybet olur mu?

Tarih: 05 Ekim 2009

CEVAP:

Gıybet, bir kimsenin arkasından hoşuna gitmeyecek şeyleri söylemek, başka bir deyimle, kendimize söylendiği zaman hoşlanmayacağımız bir şeyi, din kardeşimiz hakkında arkasından konuşmamız anlamına gelir. Halk arasında dedikodu, gıybet ile aynı anlamda kullanılır. İsim belirtilmese de eğer konuşulan kişinin kim olduğu anlaşılıyorsa yine gıybet olur.

Gıybet yapmak haramdır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Biriniz diğerinin gıybetini yapmasın. Hanginiz ölmüş kardeşinin etini yemek ister? Bundan tiksindiniz değil mi?” (Hucurat, 49/12)

Ebu Hureyre radıyallahu anh’ın rivayet ettiğine göre, Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme: “Ey Allah’ın Rasulü gıybet nedir?” diye sorulmuştu. O da:

“Kardeşini hoşlanmadığı bir şeyi ile hatırlayıp konuşmandır.” Diye cevap verdi.

“Peki ya söylediğim durum onda mevcut ise?” Diye sorulunca, bunun üzerine Resulullah:

Söylediğin şey onda varsa gıybet etmiş sayılırsın, yoksa iftira etmiş sayılırsın” dedi.  (Müslim, Birr ve Sıla, 70 (2583); Ebu Davud, Edeb 40; Tirmizi, Birr 23.)