Ben devlet memuruyum. Kurumumuz maaşlarımızın yatacağı bankayı seçmek için ilçemizdeki bankalara memurlara kaç TL promosyon vereceğini sorarak en çok parayı veren banka ile anlaştı. Banka bize maaşlarımızın kendi bankalarına yatması karşılığında belirli bir miktar para veriyor. Bazı arkadaşlar bu hediyenin haram olduğunu, çünkü bankanın faizden para kazanan bir kurum olduğunu iddia ediyorlar. Bankanın maaşlarımızın kendi bankalarına yatması karşılığında verdiği parayı almak caiz midir?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Faiz, borçtan elde edilen gelirdir. Bu işlemde parayı bankaya önceden yatırarak borç veren ve o borçtan faiz geliri elde eden, devlettir. Devlet onun memurlara verilmesini istemektedir. Bu sebeple bu para devlet için faiz olur ama sizin için faiz olmaz. Çünkü anlaşma sizinle değil; devletle banka arasında yapılmıştır. Dolayısıyla almanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri de inceleyin:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/bankalarin-verdigi-maas-promosyonlari-faiz-degil-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bankalarin-memurlara-verdigi-promosyon-parasi-helal-midir.html

www.fetva.net/faiz/bankalarin-emekli-maaslari-icin-verdigi-promosyonu-almak-caiz-mi.html