Hocam sizi dinliyor ve izliyorum. Özellikle fıkhi yaklaşımlarınız konusunda ilminizden istifade etmişimdir. Ancak istişhad eylemleriyle ilgili yaklaşımlarınızı tasvip etmediğimi belirtmek isterim. Bu konuda hata yaptığınızı düşünüyorum. Özellikle konu Filistin direnişi olunca... Birçok hoca buna fetva vermektedir. Lütfen siz de fetvanızı tekrar gözden geçirir misiniz?

Tarih: 10 Mayıs 2010

CEVAP:

Alakanız için teşekkür ederiz. Yalnız ilimde “ben böyle düşünüyorum”, “cevabınızı beğenmedim” gibi sözlere ve duygusallığa yer yoktur. Bizi bağlayan tek şey Allah’ın ayetleridir. Ayetleri bir kenara bırakarak fetva vermek, kendini Allah’ın yerine koymak olur ki bu, Allah’ın asla affetmeyeceği şirk günahıdır.

Eğer ayetler çerçevesinde bize karşı bir cevap hazırlama imkânınız olursa seve seve istifade ederiz. Siz yapamazsınız bunu yapabileceğine inandığınız kişilere aşağıdaki linkte yer alan röportajımızı gönderin ve duygusallıktan uzak, ayetler ışığında, tamamen bilimsel bir cevap hazırlamalarını sağlayın. İlim böyle olur, doğrular-yanlışlar böyle açığa çıkar. Sonuçta bütün ümmet çıkan hayırlı sonuçtan istifade eder. Böyle yapılmadan sadece bir takım duygusal sözlerle hareket edilirse biz dine uymuş olmaz, dini kendimize uydurmuş oluruz.

Bahsi geçen röportajımızı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.suleymaniyevakfi.org/bulten/prof-dr-abdulaziz-bayindirla-istishad-eylemleri-uzerine.html