Allah bizi dünyaya getirirken bize mi sordu ki “Kur’an’a göre yaşayın” diyor? Yaşamazsak da Cehennem ile cezalandırıyor? Dünyaya gelip imtihan edilmeyi biz istemedik, buna biz karar vermedik. Bu konuda ne dersiniz?

Tarih: 08 Şubat 2017

CEVAP:

Allah, bizi yaratan ve her şeyimizi verendir. Susadığımızda bir bardak su veren kişiye saygı duymak ve teşekkür etmek gerekir de suyu, o kişiyi ve bizi yaratana teşekkür etmek ve saygı duymak gerekmez mi? Allah’ın bizden istediği, teşekkürden başka bir şey değildir. Teşekkür de lafla olmaz, gereğini yapmakla olur. Susadığımızda su veren kişinin bize yapabileceğimiz bir işi düşünce yapmazsak kendimizi sorumlu tutmaz mıyız?

Allah’ın bizden istediği şeylerin tamamı, doğal yapımıza uygun olan, bizi rahatlatacak ve mutlu edecek olan şeylerdir. İmtihan için yarattığından bize sıkıntı verecek yanlış davranışlar da güzel gösterilmiştir. İmtihan, evrensel doğrularla kişisel doğrular arasındaki tercihten ibarettir. Allah’ın bütün emir ve yasakları evrensel doğrulardır. Günahlar da kişisel tercihlerden ve evrensel yanlışlardan kaynaklanır.

Diğer canlılardan farklı yaratılan insandan doğru davranışlar istenmesi kadar iyi bir şey olur mu?

Sonra Allah bizim dengimiz mi ki, onunla oturup sözleşme yapalım!  İlgili ayetler şunlardır:

“Göklerde ve yerde kim varsa hepsi O’nundur. O’nun katındakiler O’na kulluğu büyütmezler. Kulluktan usanmazlar da.

Gece gündüz, aralıksız O’na ibadet ederler.

Yoksa yerden ilahlar edindiler de ölüleri onlar mı diriltecek?

Göklerde ve yerde Allah’tan başka ilahlar olsaydı, ikisi de bozulurdu. Bütün yönetimin (arşın) Sahibi olan Allah, onların nitelemelerinden uzaktır.

Allah, yaptığı bir şeyden dolayı sorgulanamaz, ama onlar sorgulanacaklardır.

Yine de Allah’tan önce bir takım ilahlara mı tutundular? De ki ‘Delilinizi getirin.  Benimle birlikte olanların Kitabı budur. Bu, benden öncekilerin de kitabıdır.’ Onların çoğu, bu gerçeği bilmez de onun için yüz çevirirler.

Senden önce gönderdiğimiz her elçiye mutlaka şunu bildirmişizdir: Benden başka ilah yoktur, kulluğu bana yapın.” (Enbiyâ, 21/19-25)