Ehl-i kıbleyi tekfir ne demektir?

Tarih: 28 Şubat 2012

CEVAP:

Ehl-i kıble, inanç esaslarını değişik şekillerde yorumlayan farklı itikadi mezheplere bağlı bütün Müslümanları kapsayan bir tabirdir.

“Kâbe’ye doğru yönelerek namaz kılanlar” anlamındaki ehl-i kıble (ehlü’l-kıble) tamlaması, küfre girmediği kabul edilen ve Kâbe’ye doğru yönelerek namaz kılmanın farz olduğuna inanan ve bunu yapan Müslümanları ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Başlangıçta bunun yerine daha çok ehl-i salât tabiri kullanılmıştır.

Ehl-i kıble’yi tekfir ise böyle birini kâfir saymak demektir. Hiçbir Müslümanın kendisi gibi ehl-i kıble olan diğer kardeşlerini tekfir etme hakkı ve yetkisi yoktur.

(Ehl-i kıble için ayrıca bkz: Metin Yurdagür, “Ehl-i Kıble”, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, c: 10, s. 515-516)