Diyelim ki bir cemaat/grup, fertlerine her gün bir sayfa Kur'an okuma zorunluluğu getirmiş. Ya da haftada bir gün fiziki eğitime yönelik spor uygulaması başlatmış. Ama cemaat fertleri bu uygulamaları hafife almakta ya da yerine getirmemekte. Bu cemaat fertlerine uygulanacak cezai müeyyidelerin hükmü nedir?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Kur’an okumak bir ibadettir. İbadet ise niyetsiz olmaz. Niyetin yeri kalptir. Oraya kimse baskı yapamaz. Dolayısıyla hiç bir ibadet zorla yaptırılamaz. Kişilere Allah’ın ayetleri güzelce tebliğ edilir ve onlara uymaları daima tavsiye edilir. Bunun dışında yapılabilecek bir şey yoktur.