Ben sarrafım. Altın alıp altın satıyorum. Bazen altını daha kasamdan çıkarmadan bozuyorum. Parasını kişilere veriyorum. Bu yaptığım iş caiz mi?

Tarih: 17 Aralık 2010

CEVAP:

Bu tür bir işlem caiz değildir. Çünkü parasal özelliğe sahip malların ticaretinde sarf kurallarına uyma zorunluluğu vardır:

Bu tür malların ticaretinde temel kural; cinslerin aynı olması durumunda miktarların eşit, işlemin peşin ve teslimin elden ele olmasıdır. Cinslerin farklı olması durumunda ise (sorunuzda belirtilen para ile altının değişimi gibi) işlem peşin, teslim elden ele ve günlük bedel üzerinden olmasıdır.

Doç. Dr. Servet Bayındır