Benim babam dayımın banka borçlarını ödemesi için kendi adına dayıma kredi çekti. Faiz almak da vermek de haram olduğundan bunun günahı babama mı yazılır yoksa dayıma mı yazılır?

Tarih: 11 Mart 2010

CEVAP:

Krediyi çeken babanız olduğuna göre günahı babanıza aittir. Yaptıklarına tevbe etmeleri ve bir daha böyle bir şeye kalkışmamaları gerekir.

“Kim iyi bir işte aracılık ederse, ona onun sevabından bir pay vardır; kim de kötü bir şeyde aracılık yaparsa, ona o kötülükten bir hisse vardır. Allah, her şeyin karşılığını verir.” (Nisa, 4/85)

“İyilikte ve fenalıktan sakınmakta yardımlaşın, günah işlemek ve aşırı gitmekte yardımlaşmayın.” (Maide, 5/2)