Bazı bankalar yüzde sıfır faiz, faizsiz kredi vs. gibi kampanyalar düzenliyor. Burada faiz sıfır; ama yine de "faiz" ibaresi var. Bu haram mıdır?

Tarih: 22 Nisan 2016

CEVAP:

Kredi faizli borç demektir. Hiçbir banka faizsiz borç vermeye yanaşmaz. Dosya masrafı adı altında da olsa verdikleri borçtan gelir elde etme yoluna giderler. Bugün 100 lira verip daha sonra 101 lira almak faizdir. Bankaların “komisyon”, “dosya masrafı” adı altında aldıkları da faizdir. Bu, insanları kandırmaktan başka bir şey değildir. Dikkatli olmak gerekir.

KAYNAK: Yahya Şenol, “Bize Soruyorlar”, Kitap ve Hikmet Dergisi, Nisan-Haziran 2016, Sayı: 13, s. 105.