Doğacak kızımıza Reyyan ismi vermek istiyoruz. Bir sakıncası var mıdır, anlamı nedir, tavsiye eder misiniz?

Tarih: 17 Mayıs 2013

CEVAP:

Reyyan ismini tavsiye ederiz.

Reyyan; “suya kanmış”, “suya doymuş”, “dolgun”, “semiz” gibi manalara gelmektedir. Bu, aynı zamanda sadece oruçluların gireceği bir cennet kapısının da ismidir.

Sehl İbn Sa’d (radıyallahu anh) anlatıyor:  Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Cennette Reyyân denilen bir kapı vardır. Oradan sadece oruçlular girer. Oruçlular girdiler mi artık o kapı kapanır, kimse oradan giremez.” (Buhari, Savm 4, Bed’ül-Halk 9; Müslim, Sıyâm, 166 (1152); Nesâî, Sıyâm, 43; Tirmizî, Savm 55.)