Kur’an’da da geçen Ebsar isminin anlamını öğrenebilir miyim? Erkek çocuklara isim olarak konulabilir mi?

Tarih: 20 Ocak 2012

CEVAP:

Ebsâr (الأبصار) kelimesi Arapça’da “göz” anlamındaki “basar” kelimesinin çoğuludur, “gözler” anlamına gelir.

Ebsâr isminin erkeklere isim olarak konulma âdeti yoktur. Bir ismin Kur’an-ı Kerim’de geçiyor olması, onun isim olarak kullanılabileceği anlamına gelmez. Bunun yerine anlamı güzel, dinimize ve örfümüze uygun bir isim bulmanızı tavsiye ederiz.