Kızıma isim ararken sitenize rastlamış ve SARA ismini görmüştüm. Sara, Hz. İbrahim’in hanımı olarak geçiyor. Ama bazı duyumlarıma göre İbrahim’in hanımı Sara değil SARE imiş, doğru mudur? Bu yüzden kızımın adının uygun olmadığını söyleyenler var, üzülüyorum. Bir açıklama yapar mısınız?

Tarih: 25 Aralık 2012

CEVAP:

Sara ile Sare arasında bir fark yoktur. İsmin orijinali (سارة) dır. Arapça’daki (ر) yani R harfi üstün (fetha) olarak harekelenirse “Ra” olarak telaffuz edilir. (رفاح) “rafâh”, (رفيق) “rafîk” gibi. Fakat bu tür kelimeler Türkçeye geçerken “Refah”, “Refik” gibi genelde “Re” olarak seslendirilir.

Sara ve Sare de bunlardan biridir; her ikisi de aynıdır. Dolayısıyla birilerinin aklınızı karıştırmasına fırsat vermeyiniz.

Bu isimle ilgili olarak daha önce yayınladığımız soru-cevabı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/cocuguma-sara-ismini-koymam-uygun-olur-mu.html