Arda ismi hakkında sormak istiyorum: Oğlumuz oldu bir kaç gün önce. Adını "Arda" koymayı düşünüyoruz ancak bu ismin pek de anlamlı olmadığını duyduk. Anlamı pek önemli değil de dinimiz açısından bir sıkıntı olur mu diye merak etmekteyiz. Malum çocuğumuzun üzerimizdeki hakkıdır güzel isim koymamız. Ne yapmamız gerekir?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Arda ismi ile alakalı olarak Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü’nde “hükümdar veya kumandan asası”, “işaret olarak yere dikilen çubuk”, “sonra gelen”, “Meriç ırmağının Edirne yöresindeki önemli bir kolu”, “Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı” manaları verilmektedir. Bu anlamların hiçbirisi dinimize, örfümüze, kültürümüze aykırı değildir. Bu yüzden isim olarak kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.