Kız çocuklarına Erva ismini koymakta bir sakınca var mıdır?

Tarih: 17 Ekim 2011

CEVAP:

Ervâ, Nebîmiz Muhammed Aleyhisselamın halası (Ervâ bint Abdülmuttalib), halasının kızı ve aynı zamanda Hz. Osman’ın annesinin (Ervâ bint Küreyz) adıdır. Her ikisi de sahabi hanımlardır.

Ervâ Arapçada “dişi dağ keçisi” anlamına gelen Urviyye kelimesinin çoğuludur. “Yumuşaklık, hafiflik, letafet, dolgunluk ve güzel görünümlülük” manalarını içermektedir.

Kız çocuklarına bu ismin konulmasında dinen bir sakınca yoktur.