Ben bir kız çocuğu sahibi olmak üzereyim. Kızıma Menesse ismini vermek istiyorum. Bu ismin Hz. Yusuf’un kızının ismi olduğunu duydum ancak tam olarak bir bilgim yok. Bu ismin ne anlama geldiği ve bir sakıncasının olup olmadığı konusunda beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 24 Haziran 2010

CEVAP:

Tevrat’ın Yaratılış (41/51) kitabına göre “unutturan” manasına gelen Manasse (Yahudilere göre: Menaşe) ismi, Yusuf aleyhisselamın kızının değil; Asenat isimli hanımından doğan oğlunun ismidir.

Bu isim örfümüzde yoktur. Çocuğunuz bundan dolayı ileride sıkıntı çekebilir. Bu yüzden anlamı dinimize, örfümüze uygun düşen isimler koymanızı tavsiye ederiz.