Demet isminin kız çocuklara verilmesinde bir sakınca var mıdır?

Tarih: 25 Nisan 2013

CEVAP:

Türk Dil Kurumu Kişi Adları Sözlüğü ve Hakkı Açıkalın’ın Türkçedeki Yunanca Kelimeler Lugatı’na göre Yunanca kökenli olan Demet ismi; “Bitki veya çiçek destesi”, “bağlanarak oluşturulmuş deste”, “tutam”, “avuç dolusu”, “bir avuç”, “bağ” ve “koçan” gibi anlamlara gelir.

Bu ismin köken itibariyle Yunanca olmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Kız çocuklarına isim olarak konulabilir.