Annem Kur’an-ı Kerim okurken Zümer Suresi 16. ayettte Zülâl kelimesinin geçtiğini görmüş. Ve anlamı “altından üstünden ateşler geçen” imiş. Acaba bu doğru mu? Çünkü çocuğumun ismini Zülâl koymayı düşünüyordum ve anlamının “saf, temiz” olduğunu biliyordum. Lütfen bilgilendirir misiniz?

Tarih: 06 Aralık 2010

CEVAP:

Zülâl ismi (الزلال) şeklinde zây, lâm elif ve lâm harfi ile yazılır ve “soğuk, akıcı ve tatlı su”, “her şeyin katkısız ve saf olanı” anlamlarına gelir.

İlgili ayette geçen zulel kelimesi ise (ظلل) şeklinde zî, lâm ve yine lâm harfleri ile yazılır ve “gölgeler” manasına gelir. Bu kelime çoğuldur, tekili ile “gölge” manasına gelen ez-zulletu (الظلة) dur.

Görüldüğü gibi Zümer Suresi 16. ayette geçen zulel kelimesi ile Zülâl isminin hiçbir alakası yoktur.

Zülâl ismi hakkında sitemizde yer alan cevabı okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/melike-zulal-ismi-ne-manaya-gelir-kizlara-isim-olarak-konulabilir-mi.html